Hét szamuráj (1954)

A Toho stúdió majdnem csődbe ment, amikor 1954-ben egyszerre forgatta a Hét szamuráj című filmet és a Godzillát. A lehető leghosszabb változatot néztem meg, hogy ne maradjak le semmiről. Ez az első Akira Kurosawa alkotás, amit láttam. Egy nagyszerű élménnyel lettem gazdagabb.
Adott egy kétségbeesett helyzet, amit meg kell oldani. A földművesek falvait állandóan banditák fosztogatják. Időnként lejönnek a hegyekből, és elviszik a pénzt a termés legjavával együtt. Csak annyi élelem marad, amivel át tudják vészelni a következő aratásig tartó időszakot.

Egy falu lakói megelégelik ezt a tarthatatlan helyzetet, és hét éhes gazdátlan szamurájt (ronint) bérelnek fel, hogy legyőzzék a fosztogatókat. Összegyűlnek a hősök. Megismerkednek, és megtanulnak együtt dolgozni. A hét szamuráj különböző tapasztalattal és képességekkel bír. Megtalálhatunk közöttük bölcs veteránt és zöldfülűt is. Egy markéknyi csapatnak egy egész hadsereggel kell szembeszállnia. Az ellenség létszámfölénye miatt, ki kell képezniük a földműveseket. Egy térképpel haditervet eszelnek ki.

A Hét szamuráj egy izgalmas film. Szép helyszíneken játszódik, a környezet segít a nézőnek belecsöppenni a feudális Japánba. A fekete-fehér képi világa hibátlan kontrasztos hatást kelt. Akira Kurosawa realisztikus rendezése, és remek forgatókönyve teszi ezt a filmet igazán fantasztikussá. Ügyelt a feszültségkeltésre. Rendkívül mozgalmas harcokat láthatunk. Olyan, mintha mi is ott lennénk a csata kellős közepén.

Érdekes, hogy ritkán szólal meg a zene. A csatajelenetek alatt például szinte teljes egészében hiányzik. Ez reakisztikusabbá teszi a jeleneteket. De amikor mégis felcsendülnek a dallamok, igazán hatásosan fokozza az így is érzelemben gazdag jelenet hangulatát.

A látszat ellenére ez nem csak egy kosztümös kalandfilm. Az emberi kapcsolatok kerülnek a középpontba. Akira Kurosawa bőven elég időt ad, hogy kibontakozzék a sztori, és megismerhetjük a karaktereket. A színészek játéka kellőképpen meggyőző. Senkit ne ijesszen meg a film hossza! A játékidő alatt mindenki találhat maga számára szimpatikus figurát. A néző tényleg együtt tud érezni a hősökkel, akik elveszítik a barátaikat. Van elég idő rá, hogy a néző megszerethesse a hősöket. A készítők elég energiát fektettek a filmbe, hogy izgulhassunk a szereplőkért. Nem árulom el a végkifejletet, hogy ki hal meg, és ki marad életben, de a nézőt mindenesetre sokkolni fogja, ha meghal valaki a kedvencei közül.

Kurosawa ragyogó alkotása hatalmas kasszasikert aratott. A film utóéletéhez hozzátartozik, hogy 1960-ban az amerikaiak ötletet merítettek belőle, és elkészítették színesben a Hét mesterlövész című westernt, melynek az alapkoncepciója gyakorlatilag ugyanaz.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése